Nem Alma

Şu an”   “Adlı Makaleyi İnceliyorsunuz

Icon
Nem Ölçer

Nem Ölçer

Nisbi nem, herhangi bir sıcaklıktaki havanın taşıdığı su buharının aynı sıcaklıkta taşıyabileceği azami su buharına deniliyor.  Mutlak nem  yani diğer bir deyişle su buharının yoğunluğu ise su buharı basıncının 1 metreküp havanın içerdiği su buharının ağırlığına bağlı oluyor.

Ortamın nemi higrometre denilen nem ölçme cihazı ile ölçülüyor. Nem ölçmede günümüze kadar  psikrometrik ve higrokopik teknikler kullanılmış olup günümüzde higrometre ismi verilen cihazlarla nem oranı tespit ediliyor.

Ortam neminin ölçülmesi ideal ortam ısısı yani konforlu yaşam bölgesinin oluşturulması için sıcaklıkların ölçülmesiyle beraber olarak önem kazanıyor. Sıcaklıklar ise termometre ile ölçülüyor.

Konforlu yaşam ve iklimlendirme için ortam sıcaklığının 20 – 26 derece nemin ise yüzde 30 ila 60 arasında  olması gerekiyor.

Buradaki uygun sıcaklık ve nem değerlerinin tespiti ise odaların nemini ölçmeye yarayan  oda nem ölçer ve termostatlar kullanılarak  yapılıyor.

Eğer nem yüzde 30’un altına düşerse ciltlerde kuruma, aşırı susama, gözlerde kuruluk, alerjik sorunların artması  ile hasta bina sendromu yani plaza sendromu gibi hastalıklara sebebiyet veriyor.

Bitkiler kuruyor, yaprakları sararıyor. Kitaplarla müzik aletleri gibi aletler ve ahşap ürünlerde su kaybının oluşturduğu zararlar yaşanıyor. Düşük nem statik elektriklenmenin artmasına da neden oluyor.

Yüksek nem ise insan için çok önemli olan terleme mekanizmasını yani vücudun soğuma mekanizmasını bozarak çeşitli sağlık sorunları yaşamasına zemin hazırlıyor. Yüksek nemde su yoğunlaşması yaşandığından dolayı mobilyalar, eşyalar, elektrik tesisatları zarar görüyor.

Yüksek nem küf ve yosunların oluşmasına ve binaların da belli bir süre sonra zarar görmesine yol açıyor.

Nem ölçme cihazları bu sebeple büyük önem taşıyor. Nem önemsenmeyerek nem ölçme ve yüksekse düşürmek düşükse yükseltmeye çalışmak yerine olduğu gibi bırakmak sağlık sorunlarının ve ev eşyalarının zarar görmesinin yanı sıra binaların da ömrünü azalttığından dolayı nem kurutma ve nem alma işlemleri için  profesyonel cihazlarıyla konusunda uzman bir ekibi çağırmak gerekebilir bu da ekstra maliyet anlamına geliyor.

Nem ölçme cihazları oda neminin yanı sıra ağaç nemi, beton nemi, toprak nemi ve benzeri yerlerdeki nemleri de ölçerek buradaki nem miktarlarını tespit ediyorlar.

Örneğin ağaç nemi dendiğinde ağaçta bulunan su miktarının aynı ağacın mutlak kuru ağırlığına oranına dendiği anlaşılıyor.

T650 nem ölçme cihazı ile dijital hassasiyeti yüksek olduğu için gerçek zamanlı olarak nemli ya da kuru duvar ile zeminler hızlı bir şekilde tespit ediliyor. Malzeme nemi de ölçüldüğünden dolayı malzemelerin döşenmeye uygun olup olmadıkları daha iyi tespit ediliyor.

BM30 nem ölçme cihazı ise T650’ye göre analog olarak ölçümleri gerçekleştiriyor

Nem ölçerler kullanım yerlerine göre de ayrılıyor. Tarımla uğraşanlar bitki yetiştirenler için toprağın nem oranı büyük önem arz ediyor. Çünkü, bitkiler fazla ya da yetersiz neme dayanamadıklarından, topraktaki nemin yetiştirilen bitkinin nem koşullarına uygun olarak ayarlanması gerekiyor. Ölçüm yapılan değer bitki için elverişli olan nem değerinden fazla ise sulamanın yapılmaması gerekiyor.  Buradaki nem toprak nem ölçer ile tespit ediliyor.  Kullanım şekli ile bitki için gerekli olan nem oranları ise cihazın yanındaki kullanım kılavuzunda belirtiliyor.

Nem ölçer fabrika, iş yeri ya da benzeri yerler için kullanılacaksa nem ölçerlerin ona göre olması gerekiyor. Matbaalarda gazete ve dergi için kağıtlar depolanmış olacağı için kağıtların uygun nem koşullarında depolanarak zarar görmemeleri için kağıt nem ölçerler ya da farklı sektör grupları için ahşap nem ölçer veya beton nem ölçer kullanılıyor.

Nem Ölçer

Bilgi için bizi arayın : 444 0 719

Bu Makale : 2965 Defa Okunmuştur
Makale Tarihi : 30-12-2013
  • Paylaş  :
  • Nem Ölçer, oda neminin yanı sıra ağaç nemi, beton nemi, toprak nemi ve benzeri yerlerdeki nemleri de ölçerek buradaki nem miktarlarını tespit ediyorlar. nem alma">
  • Dyd Kurutek
19 09

Rutubet Nem Kurutma

Rutubet nem kurutma işlemi özellikle günlük hayatta en çok ihtiyaç duyulan uygulamalardan birisidir.Rutubet nem alma işleminin sanıldığı kadar zor olmadığını ve artık pratik ve etkili kullanımlara sahip olan cihazlar ile bu sorunlardan kurtulabileceğinizi belirtmek isteriz.

29 07

Oda Nem Kurutma

Oda nem kurutma uygulaması sağlıklı yaşam alanları için kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir.Oda nemi kurutma yapmak için ise sadece ev ortamında kullanımı uygun olan nem alma cihazlarını temin etmeniz yeterli olacaktır.

29 07

Mağaza Nem Kurutma

Mağaza nem kurutma hizmetimiz ile artık nemden dolayı meydana gelen hasarların önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.Mağaza nemi kurutma işlemi oldukça kolay ve etkili bir uygulamadır. Özellikle mağazalarda bulunan giyim ve tekstil ürünleri en çok nemden etkilenmektedir.

29 07

Islak İnşaat Kurutma

Islak inşaat kurutma inşaatlarda kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir.İnşaat kurutma işleminin yapılması inşaat sahibi olarak sizler için de oldukça faydalı olan bir uygulamadır.İnşaatların yapımı oldukça uzun bir zaman dilimine sahiptir. İnşaat firması sahipleri sizlere evleri teslim etmek için belirli bir süre vermektedirler.

29 07

Ambar Kurutma

Ambar Kurutma için yapmanız gereken en etkili yöntemi kullanmanız daha sağlıklı sonuç almanız için gereklidir.Ambar nem kurutma çalışmalarımız sonucunda alacağınız en etkili yöntemler ile ambarda muhafaza edeceğiniz ürünlerin sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Tüm Haberler

prev next

Duvar Küfü Nasıl Geçer

30.07.2015

Duvar küfü nasıl geçer sorusu zamanında önlenemeyen nem ve ıslaklık sonucunda meydana gelen küf için sorulan bir sorudur.duvar küfü önleme zamanında yapılması gereken ve kesinlikle etkili bir uygulama ile yapılarak giderilmesi gereken bir sorundur.

Banyo Küfü Nasıl Önlenir

30.07.2015

Banyo küfü nasıl önlenir sorusu kurutma firması olarak bizlere en sık yöneltilen sorulardan birisidir.banyo küfü önleme için bulabileceğiniz en uygun fiyatlar ve en etkili yöntemler için bizleri arayabilirsiniz.

Nem Alma ve Kurutma

14.07.2015

Nem Alma ve Kurutma »Nem alma işlemleri yeni yapılan konutların yapım aşamasında yapıldığı takdirde ileride meydana gelebilecek nem sorunlarının da önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Villa Nem Kurutma Cihazı

08.07.2015

Villa Nem Kurutma Cihazı »Nemli bir villanın özellikle en sıkıntı yaratacağı durumlardan birisi de kışın ısınma sorunu olacaktır. Çünkü tavandan veya zeminden kaynaklı bir alanda sağlıklı bir ısınma gerçekleşmeyebilir.

Depo Kurutma Cihazı

08.07.2015

Depo Kurutma Cihazı »Depo kurutma işlemleri için firmamız aracılığı ile temin edebileceğiniz kurutma cihazlarımız ile nem ve buna bağlı olarak gelişen rutubet sorunlarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Tüm Makaleler

prev next

Otopark Kurutma

19.09.2016

Otopark Kurutma, günümüzde teknolojinin bizlere sunduğu avantajlar sayesinde kısa sürede yapılmaktadır.size gereken ise sadece otopark nem kurutma cihazı gerekir.

Otel Nem Kurutma

19.09.2016

Otel Nem Kurutma, otel odası nem kurutma işleminde mutlaka hotel odalarında ıslaklık var ise nem alma ve nem kurutma yapılması gerekir ve rutubet olması önlenir

Otel Kurutma

28.09.2015

Otel Kurutma, ülkemizde pek çok otel deniz kıyısında olduğu için nemlenme otellerde çok fazla görülmektedir. hotel nemi kurutma,otel nem kurutma cihazı kiralama ve satışı

Hastane Nem Kurutma

28.09.2015

Hastane Nem Kurutma, işlemi özellikle hasta sağlığı için olmazsa olmaz olguların başında gelmektedir.mutlaka hastane nem kurutma cihazı ile nem alma yapılmalı.

Hastane Kurutma

22.09.2015

Hastane Kurutma işleminin yapılması sağlığımızı kazanmak için gittiğimiz hastaneler için önem taşımaktadır.hastane nem kurutma,hastane nemi kurutma,nem kurutma

Tüm Duyurular

prev next

Kocaeli Şap Kurutma Firması

Kocaeli şap kurutma firması inşaat halinde olan binalarda uyguladığınız şap atma işlemlerinizin ardından şapın işlevini yerine getirebilmesi ve sağlıklı bir şekilde betonun üzerinde tutunabilmesi için gerekli olan şap kurutma işlemlerinizi hızlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Ankara Rutubet Kurutma

Yeni yapılarda ve mevcut kullandığınız binalarda Ankara rutubet kurutma firması olarak siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Ankara Nem Kurutma

Ev, ofis, fabrika veya inşaat alanlarında Ankara nem kurutma firması olarak nem ve rutubet sorunlarınıza yönelik profesyonel çözümler sunmaya devam etmekteyiz.

Ankara Nem Kurutma Şirketi

Nem ve rutubet konusunda verdiğimiz hizmetler ile Ankara nem kurutma şirketi olarak kendimizi siz değerli müşterilerimiz sayesinde kanıtlamış bulunmaktayız.

Ankara Nem Kurutma Firması

Nemin bütün olumsuz etkilerini kısa zamanda Ankara nem kurutma firması olarak sizler için çözüme ulaştırıyoruz. Nem sorunu hemen herkesin sıklıkla karşılaştığı su buharı sorunudur.

İl ve İlçeler

prev next
Sosyal Ağlarda Biz