Nem Alma

Şu an”   “Adlı Makaleyi İnceliyorsunuz

Icon
Parke Kurutma

Parke Kurutma

Parke kurutma hizmeti veren firmamız bu alanda yaptığı uygulamalar ve kullandığı profesyonel teknik ve cihazlar ile sizlere kurutma alanında hizmet vermeye devam etmektedir.

Parke nem kurutma işlemlerinin özellikle kullanılan parke malzemesinin kullanım ömrü açısından oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Nem alma ve kurutma cihazları kullanım alanları olarak oldukça geniş bir sektöre hitap etmektedir. Özellikle yapı malzemeleri ıslaklık ve nemden kesinlikle korunması gereken ürünler olduğu için kurutma hizmetlerimiz de daha çok bu yönde ilerlemektedir.

Zemin döşemesi ürünlerinden olan parkeler uygulama yapılmadan önce temiz ve kuru bir zemin elde edilmelidir. Bu zeminin kurutulması için de zemin kurutma cihazlarından faydalanılarak betonun kurutulması sağlanmalıdır.

Parkeler döşeme işlemi yapılırken kuruluk seviyesi düzenli olarak kontrol edilerek uygulamaya devam edilmelidir. Aynı zamanda suya dayanıklı parkelerin bile nemden kolaylıkla etkilenebileceğini de söylemek isteriz.

Parke yüzeyinin kuru olması parkenin sağlam olduğu anlamına gelmemektedir. Parke döşeme işlemi yapıldıktan sonra nem ve ıslaklık oranı kontrol edilerek ve parkenin de kuruması sağlanarak döşeme işleminin tamamlanması gerekmektedir.

Parke kurutma cihazı sadece yeni döşeme sırasında yapılması gerekli bir işlem değildir. Su tesisatındaki problemler veya su kaçaklarına bağlı olarak parkelerinizin altında ıslaklık birikmiş olabilir.

Sizlerin bu ıslaklığı fark edebilmeniz ancak parkelerin şişmesi, kabarması veya küf ve koku gibi dışa vurumlar ile olmaktadır. Fark edilen su kaçaklarında parkelerin de profesyonel bir kurutma cihazı ile parkelerin özellikle alt kısımlarının da kurutulması sağlanmaktadır.

Böylece nemde dolayı en parkelerde gözlenen parke böceklerinin de önüne geçilebilmektedir. Nem parkelerin içten içe yapısının bozulmasını sebep olacak ve rutubet oluşumunu bütün evinize taşıyacaktır. Bu da sizlere daha fazla maddi kayıp olarak geri dönecektir.

Gerek yeni yapılan binalarda gerekse kullanılmakta olan eski binalarda evinizde meydana gelen kokular için ilk olarak kontrol edilmesi gereken noktalardan birisi de parke ve diğer zemin döşemesi çeşitleridir.

Her ne kadar parkenin dış yüzeyinin temizliğini sizler yapsanız da kurutma işlemi sadece dış yüzeyinin havalandırma işlemi ile kuruması ile gerçekleşecek bir işlem değildir.

Özellikle parkelerin aralarının ve alt kısımlarının tamamen kurutulması için parke öncesi kurutma işlemi yapılmalıdır. 

Parke Kurutma »Zemin döşeme işlemleri ister yerden ısıtmalı olsun ister olmasın yapılar nemden arındırıldıktan sonra yapılması gerekiyor. Şap nemi kurutulmadan zemin döşeme işlemi yapıldığı takdirde büyük sorunlar yaşanabilir. Bu sebeple zemin döşemesi yapılmadan önce nem oranı uygulamaya uygun hale gelene kadar kurutulur. Parke Kurutma yapıldıktan sonra zemin döşeme işlemi sorunsuz bir şekilde uygulanır, bu şekilde döşenecek parkelerde mekan sahibi koku, parke ile şap arasında nemlenme sebebiyle böceklerin nemli bölgeye yerleşmesi  ve benzeri sorunlarla karşılaşmaz.

Yerden ısıtmalı zeminlerde kullanılacak en ideal malzemeler arasında bulunan ahşap zemin kaplamaları dışında yere yapıştırmalı masif ya da lamine biçimindeki uygulamalar da kullanılabiliyor.
Parkenin kaliteli olmasının belirleyici faktörü ahşabın kuruluk derecesi olduğu için parke imalatı için kullanılacak olan ahşap açık havada bekletilerek hava kurusu denilen kuruluğa getirildikten sonra kurutma fırınlarında rutubet yüzde 8 oranına düşünceye kadar suni "kurutma" yapılmalıdır. Kurutma fırınlarında parke taslaklarına 70 derece ısı uygulanır. Bu işleme de parke kurutma adı veriliyor
kurutma esnasında meydana gelen işlemde ahşapta meydana gelen çatlama ve benzeri zararları gören parke taslakları fire olarak ayrıldıktan sonra sağlam kalan taslaklar "parke" haline getirilmek üzere imalata verilir.

Parke imalatına geçilmeden önce, %8 mertebesinde kurutulan ahşap, mevsim şartarına ve ahşabın cinsine bağlı olarak tekrar ortam rutubetine gelmesi için 10 ile 20 gün süresince dinlendirilir. Bu dinlendirilme süreci sırasında, ham ahşap denge rutubetine ulaşır ve daha sonra harici bir suni rutubetlenme olmadığı sürece, herhangi bir şekil bozukluğuna uğramadan ortamın +/- rutubetine uyum sağlar. Pencere veya balkon kenarı gibi parkenin doğrudan güneş ışığına açık olduğu yerlerde, parke yüzeyinde oluşan ısı yaz aylarında rahatlıkla 30°C - 35°C'ye ulaşır.

Sonuç olarak parkenin çalışması ile söz konusu parkenin döşendiği ortamın hangi metodla ısıtıldığı arasında doğrudan bir ilişki kurmak ve yerden ısıtmalı zeminlerde parkenin kesinlikle kullanılmaması gibi bir hüküme varmak doğru değildir. Ancak, uygulama öncesi ve sonrasında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Aşağıda açıklanan bu hususlar sadece masif parkeler için geçerli olmayıp, iyi bir netice alınabilmesi için, lamine parke uygulamalarında da dikkate alınmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken hususların başında, serpantinler ile şap tabakasının yüzeyi arasında bulunması gereken minimum 3 cm'lik kalınlık gelir. Bu kalınlığın altındaki şap, yerden ısıtma olsun veya olmasın sağlıklı bir netice vermez. Koruyucu şap kuruduktan sonra, parke uygulamasına geçmeden önce yerden ısıtma sistemini çalıştırmakta büyük fayda vardır. Bunun neticesinde şap tamamen kuruyacak ve ayrıca şap yüzeyinde oluşabilecek büyük çatlamalar da tespit edilebilecektir.

Şap üzerindeki yüzeysel çatlamalar büyük boyutlara ulaşmış ve zeminden koparak oynamalara sebep verecek hale gelmiş ise gerekli tamirat derhal yapılmalıdır. Şap yüzeyinde oluşması muhtemel yüzey çatlamalarını en aza indirmek için tavsiye edilen yöntem, yerden ısıtma sistemi içindeki suyu 35°C civarında ısıtarak şap rutubetini kontrollü bir şekilde istenen seviyeye indirmektir. Yerden ısıtmalı zeminlerde gerçekleştirilecek parke uygulamalarında aşağıdaki kurallara uyulmalıdır.

İmalat aşamasında % 8 oranında kurutulan ahşap mevsime ve ahşabın cinsine bağlı olarak 10 – 20 gün arasında dinlendirilir. Bu süreç içerisinde ahşap denge rutubetine ulaşır. Dışarıdan suni rutubetlenme olmadığı sürece şekil bozukluğuna uğramadan mekanın rutubetine uyum sağlar. Parke kurutma işleminden geçirilen parkeler  zemine yerleştirildikten sonra özellikle balkon ve pencere kenarları gibi yerlerde yaz dönemlerinde ısı 30-40 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Bu yüzden gerek uygulama öncesinde gerekse uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Parke Uygulamalarında Dikkat Edilecek Noktalar

-Yüzeydeki  ısı yaklaşık 27 derece olmalı azami ısı 30 dereceyi geçmemelidir
- Parke yere yapıştırılarak uygulanacaksa serpantin adı da verilen sıcak su borularının üzerine 30 mm şap dökülmeli
-Şap ulaşması gereken sertliğe ulaştıktan sonra ısıtma sistemi en az 2 hafta yarı kapasite ile çalıştırılmalı parke döşenmeden 2 gün önce kapatılmalı parke döşendikten sonra ısıtma yeniden devreye alınarak 3-4 gün içinde kademeli yükseltme yapılmalıdır. Böylece kalıntı nemin atılması ve parkenin zarar görmesi önlenmektedir.
-Parke döşenecek yerdeki şapın nemi en fazla yüzde 1.5 olmalı
-Yapıştırmada kullanılacak tutkal yüksek kalitede olmalı
-Parke döşenecek odanın bağıl nemi yüzde 50-60 gibi değerlerde olmalı. Çünkü bu değer parkelerin birleşmeleri için de insan sağlığı için de önem taşıyor.

Parke Kurutma

Bilgi ve istek için bizi arayın : 444 0 719

Bu Makale : 3117 Defa Okunmuştur
Makale Tarihi : 12-11-2013
Önceki Konu :

« Hava Kurutma Cihazı

Sonraki Konu :
Nem Alma »
  • Paylaş  :
  • Parke Kurutma, yapıldıktan sonra zemin döşeme işlemi sorunsuz bir şekilde uygulanır.ıslak parke kurutma, zemin kurutma, küflü parke kurutma « DYD 444 07 19 »">
  • Dyd Kurutek
19 09

Rutubet Nem Kurutma

Rutubet nem kurutma işlemi özellikle günlük hayatta en çok ihtiyaç duyulan uygulamalardan birisidir.Rutubet nem alma işleminin sanıldığı kadar zor olmadığını ve artık pratik ve etkili kullanımlara sahip olan cihazlar ile bu sorunlardan kurtulabileceğinizi belirtmek isteriz.

29 07

Oda Nem Kurutma

Oda nem kurutma uygulaması sağlıklı yaşam alanları için kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir.Oda nemi kurutma yapmak için ise sadece ev ortamında kullanımı uygun olan nem alma cihazlarını temin etmeniz yeterli olacaktır.

29 07

Mağaza Nem Kurutma

Mağaza nem kurutma hizmetimiz ile artık nemden dolayı meydana gelen hasarların önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.Mağaza nemi kurutma işlemi oldukça kolay ve etkili bir uygulamadır. Özellikle mağazalarda bulunan giyim ve tekstil ürünleri en çok nemden etkilenmektedir.

29 07

Islak İnşaat Kurutma

Islak inşaat kurutma inşaatlarda kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir.İnşaat kurutma işleminin yapılması inşaat sahibi olarak sizler için de oldukça faydalı olan bir uygulamadır.İnşaatların yapımı oldukça uzun bir zaman dilimine sahiptir. İnşaat firması sahipleri sizlere evleri teslim etmek için belirli bir süre vermektedirler.

29 07

Ambar Kurutma

Ambar Kurutma için yapmanız gereken en etkili yöntemi kullanmanız daha sağlıklı sonuç almanız için gereklidir.Ambar nem kurutma çalışmalarımız sonucunda alacağınız en etkili yöntemler ile ambarda muhafaza edeceğiniz ürünlerin sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Tüm Haberler

prev next

Duvar Küfü Nasıl Geçer

30.07.2015

Duvar küfü nasıl geçer sorusu zamanında önlenemeyen nem ve ıslaklık sonucunda meydana gelen küf için sorulan bir sorudur.duvar küfü önleme zamanında yapılması gereken ve kesinlikle etkili bir uygulama ile yapılarak giderilmesi gereken bir sorundur.

Banyo Küfü Nasıl Önlenir

30.07.2015

Banyo küfü nasıl önlenir sorusu kurutma firması olarak bizlere en sık yöneltilen sorulardan birisidir.banyo küfü önleme için bulabileceğiniz en uygun fiyatlar ve en etkili yöntemler için bizleri arayabilirsiniz.

Nem Alma ve Kurutma

14.07.2015

Nem Alma ve Kurutma »Nem alma işlemleri yeni yapılan konutların yapım aşamasında yapıldığı takdirde ileride meydana gelebilecek nem sorunlarının da önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Villa Nem Kurutma Cihazı

08.07.2015

Villa Nem Kurutma Cihazı »Nemli bir villanın özellikle en sıkıntı yaratacağı durumlardan birisi de kışın ısınma sorunu olacaktır. Çünkü tavandan veya zeminden kaynaklı bir alanda sağlıklı bir ısınma gerçekleşmeyebilir.

Depo Kurutma Cihazı

08.07.2015

Depo Kurutma Cihazı »Depo kurutma işlemleri için firmamız aracılığı ile temin edebileceğiniz kurutma cihazlarımız ile nem ve buna bağlı olarak gelişen rutubet sorunlarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Tüm Makaleler

prev next

Otopark Kurutma

19.09.2016

Otopark Kurutma, günümüzde teknolojinin bizlere sunduğu avantajlar sayesinde kısa sürede yapılmaktadır.size gereken ise sadece otopark nem kurutma cihazı gerekir.

Otel Nem Kurutma

19.09.2016

Otel Nem Kurutma, otel odası nem kurutma işleminde mutlaka hotel odalarında ıslaklık var ise nem alma ve nem kurutma yapılması gerekir ve rutubet olması önlenir

Otel Kurutma

28.09.2015

Otel Kurutma, ülkemizde pek çok otel deniz kıyısında olduğu için nemlenme otellerde çok fazla görülmektedir. hotel nemi kurutma,otel nem kurutma cihazı kiralama ve satışı

Hastane Nem Kurutma

28.09.2015

Hastane Nem Kurutma, işlemi özellikle hasta sağlığı için olmazsa olmaz olguların başında gelmektedir.mutlaka hastane nem kurutma cihazı ile nem alma yapılmalı.

Hastane Kurutma

22.09.2015

Hastane Kurutma işleminin yapılması sağlığımızı kazanmak için gittiğimiz hastaneler için önem taşımaktadır.hastane nem kurutma,hastane nemi kurutma,nem kurutma

Tüm Duyurular

prev next

Kocaeli Şap Kurutma Firması

Kocaeli şap kurutma firması inşaat halinde olan binalarda uyguladığınız şap atma işlemlerinizin ardından şapın işlevini yerine getirebilmesi ve sağlıklı bir şekilde betonun üzerinde tutunabilmesi için gerekli olan şap kurutma işlemlerinizi hızlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Ankara Rutubet Kurutma

Yeni yapılarda ve mevcut kullandığınız binalarda Ankara rutubet kurutma firması olarak siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Ankara Nem Kurutma

Ev, ofis, fabrika veya inşaat alanlarında Ankara nem kurutma firması olarak nem ve rutubet sorunlarınıza yönelik profesyonel çözümler sunmaya devam etmekteyiz.

Ankara Nem Kurutma Şirketi

Nem ve rutubet konusunda verdiğimiz hizmetler ile Ankara nem kurutma şirketi olarak kendimizi siz değerli müşterilerimiz sayesinde kanıtlamış bulunmaktayız.

Ankara Nem Kurutma Firması

Nemin bütün olumsuz etkilerini kısa zamanda Ankara nem kurutma firması olarak sizler için çözüme ulaştırıyoruz. Nem sorunu hemen herkesin sıklıkla karşılaştığı su buharı sorunudur.

İl ve İlçeler

prev next
Sosyal Ağlarda Biz