Oda sıcaklığı ve nem sağlıklı bir ortam için belli değerlerde olmak zorundadır. Yaşam alanlarında yer alan salonlar ile yatılacak odalardaki sıcaklıklar değişiklik gösterebilir. Oda sıcaklıklarının evlerdeki diğer yaşam alanlarına nazaran biraz daha düşük ısıda olması önerilir.

Salonlar için önerilen 21 derece; yatılacak odalarda 18 dereceye kadar inebilir. Nem oranı için de önerilen, %40 ile %60 arasında idealdir. %60 oranı üzerindeki nemin, bakteri çoğalmasına yol açması bazı alerjik rahatsızlıkları da tetikleyecektir. Söz konusu aralıklarda olması son derece önem taşır. Ev tipi nem alma cihazı, sağlıklı yaşam koşullarının oluşturulması için gerekli cihazlardır.

Nem Alma Cihazlarının Yaşantımızdaki Yeri

Nem alma cihazı, sadece evlerde değil, üretim ve sanayi sektöründe de kullanımı yaygındır. İnşaatlarda da kullanılan sanayi tipi nem alma cihazı, ıslak zemin ve duvarların hızlı biçimde kurumasını sağlar. Evlerde küçük çocukları olanlar için önerilen ev tipi nem alma cihazlarının sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunur.

Ülkemiz yedi coğrafi bölgeyle birlikte farklı iklimleri de aynı anda yaşayan nadir ülkelerdendir. Ülkenin kuzeyi en fazla neme sahipken, Orta Anadolu ile Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde nem oranı oldukça düşüktür. Bu durum, farklı illerde yaşayan insanların ideal nem oranında sağlıklı yaşam koşullarını oluşturmasını gerekli kılar.

Nem Oranın İdeal Ölçülerde Olması

Yüksek neme bağlı olarak çocuklarda astım alerjik rahatsızlıkların tetiklendiği gözlenir. Romatizma kaynaklı ağrılar da yüksek nemin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Düşük neme sahip olan yerlerde ise ciltte kurumalar ve kuru öksürükler baş gösterir. Bu nedenle ortamın nemini sabitleyen cihazlara ihtiyaç son derece fazladır. Sıcak ortamlarda bakteri artışı hastalıklara sebep olacağından, ideal nem ve ısının sağlanması önem taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir